Pozwolenie na budowę garażu czyli zbuduj garaż krok po kroku


Pozwolenie na budowę garażu


Według nowelizacji Prawa Budowlanego budynki wolnostojące, parterowe, czyli należące do nich m.in. garaże, budynki gospodarcze oraz wiaty, o powierzchni do zabudowy do 35 m2, nie wymagają pozwolenia na budowę. Co ważne, łączna ich ilość na jednej działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.
Wybudowanie garażu na swojej posesji nie wymaga zatem wypełniania sporej liczby dokumentów, czy wizyt w Urzędach Gminy/Miasta. Wystarczy zgłosić fakt budowy nowego obiektu w najbliższym, wyżej wymienionym Urzędzie, dokument ten można przygotować samodzielnie lub skorzystać ze wzoru, dostępnego online. Zgłoszenie powinno zawierać:

• Rodzaj obiektu i datę rozpoczęcia prac
• Opis wyglądu obiektu i wyposażenie
• Projekt/ szkic garażu
• Oświadczenie o posiadania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
• Własnoręczny podpis

Dopuszczalna powierzchnia wybranego obiektu musi spełniać wyżej wymienione normy prawne.
Co istotne, jeżeli garaż, wiata lub budynek gospodarczy ma zostać postawiony na działce, która ma kilku współwłaścicieli, należy otrzymać pisemną zgodę od każdego z nich.

 

 Jak uzyskać pozwolenie na budowę garaży

 

Garaż, wiata, budynek gospodarczy powyżej 35m2


Wszystkie budynki (garaże, budynki gospodarcze, wiaty) powyżej 35m2 lub nie spełniające wszystkich wymogów (np. większa ilość budynków na 500m2 działki) powinny uzyskać pozwolenie na budowę. W tym celu należy udać się zazwyczaj do Starostwa Powiatowego i złożyć wniosek. W niektórych przypadkach, np. w miastach na prawach powiatu - wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta. Jeżeli w ciągu 21 dni od złożenia dokumentów nie otrzyma się protestu ze strony Starostwa, można swobodnie rozpocząć pracę. Warto jednak pamiętać, że liczy się data stempla pocztowego, dlatego dobrze jest odczekać pełen miesiąc, gdyż odpowiedź zwykle wysyłana jest drogą pocztową.
Odpowiednie i aktualne wnioski pozwolenia na budowę można pobrać drogą elektroniczną. Na nich zawarte są także wszelkie informacje, mówiące o tym, co należy dołączyć do składanych dokumentów. Z pewnością warto przygotować się na to, że gromadzenie potrzebnych wniosków zajmie nieco czasu, dlatego, jeśli istotny jest czas, dobrze jest zająć się sprawą odpowiednio wcześniej.

 


Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania? Zadzwoń do nas
+48 32 469 00 31
Technologia

Newsy

Brama segmentowa do garażu - dlaczego warto ją wybrać?
Chcesz zamówić garaż tynkowany, ale zastanawiasz się nas doborem odpowiedniej bramy? Zapraszamy do przeczytania artykułu - omawiamy w nim bramę segmentową.

zobacz więcej
MAPKA DOJAZDU
LOGO WAW-SYSTEM