Pozwolenie na budowę garażu – Zbuduj garaż krok po kroku


Pozwolenie na budowę garażu

Pozwolenie na budowę garażu jest wymagane, jeśli planujesz budowę garażu murowanego lub tynkowanego, którego powierzchnia zabudowy przekracza 35 m². Wszystkie budynki (garaże, budynki gospodarcze, wiaty) powyżej 35 m2 lub niespełniające wszystkich wymogów (np. większa ilość budynków na 500 m2 działki) powinny uzyskać pozwolenie na budowę.

Dodatkowo, przed rozpoczęciem inwestycji, warto sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, ponieważ może on określać dodatkowe ograniczenia lub wytyczne dotyczące lokalizacji oraz typu budynków na danym terenie. Nieprzestrzeganie tych przepisów może skutkować nałożeniem kar administracyjnych lub problemami z legalizacją obiektu.

Ile kosztuje pozwolenie na budowę garażu?

Uzyskanie pozwolenia na budowę garażu samo w sobie jest bezpłatne, jednakże związane z tym formalności zazwyczaj wiążą się z dodatkowymi kosztami. Głównym wydatkiem jest przygotowanie projektu garażu przez architekta, którego cena wynosi od 1500 zł.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę garażu?

W tym celu należy udać się zazwyczaj do Starostwa Powiatowego i złożyć wniosek. W niektórych przypadkach np. w miastach na prawach powiatu - wniosek należy złożyć w Urzędzie Miasta. Jeżeli w ciągu 21 dni od złożenia dokumentów nie otrzyma się protestu ze strony Starostwa, można swobodnie rozpocząć pracę. Warto jednak pamiętać, że liczy się data stempla pocztowego, dlatego dobrze jest odczekać pełen miesiąc, gdyż odpowiedź zwykle wysyłana jest drogą pocztową.

Odpowiednie i aktualne wnioski pozwolenia na budowę można pobrać drogą elektroniczną. Na nich zawarte są także wszelkie informacje, mówiące o tym, co należy dołączyć do składanych dokumentów. Z pewnością warto przygotować się na to, że gromadzenie potrzebnych wniosków zajmie nieco czasu, dlatego, jeśli istotny jest czas, dobrze jest zająć się sprawą odpowiednio wcześniej. 

Garaż bez pozwolenia do 35 m2

Według nowelizacji Prawa Budowlanego budynki wolnostojące, parterowe, czyli należące do nich m.in. garaże, budynki gospodarcze oraz wiaty, o powierzchni do zabudowy do 35 m2, nie wymagają pozwolenia na budowę. Co ważne, łączna ich ilość na jednej działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.

Zgłoszenie budowy garażu na działce – jakie formalności?

Wybudowanie garażu na swojej posesji nie wymaga zatem wypełniania sporej liczby dokumentów, czy wielu wizyt w Urzędach Gminy/Miasta. Wystarczy zgłosić fakt budowy nowego obiektu w najbliższym, wyżej wymienionym Urzędzie, dokument ten można przygotować samodzielnie lub skorzystać ze wzoru, dostępnego online. Zgłoszenie powinno zawierać: - Rodzaj obiektu i datę rozpoczęcia prac
- Opis wyglądu obiektu i wyposażenie
- Projekt/ szkic garażu
- Oświadczenie o posiadania prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
- Własnoręczny podpis
Dopuszczalna powierzchnia wybranego obiektu musi spełniać wyżej wymienione normy prawne.

Co istotne, jeżeli garaż, wiata lub budynek gospodarczy ma zostać postawiony na działce, która ma kilku współwłaścicieli, należy otrzymać pisemną zgodę od każdego z nich.

 

 Jak uzyskać pozwolenie na budowę garaży

Garaż, wiata, budynek gospodarczy powyżej 35 m2

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa budowlanego, w przypadku budowy lub rozbudowy obiektów takich jak garaże, budynki gospodarcze czy wiaty, konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę, jeśli powierzchnia tych budynków przekracza 35 metrów kwadratowych. Ponadto nawet jeśli budynek nie przekracza tej powierzchni, wymagane jest pozwolenie, gdy nie spełnia on wszystkich określonych przepisami wymogów, na przykład gdy liczba budynków na działce przekracza dozwoloną liczbę (zazwyczaj jeden budynek na każde 500 metrów kwadratowych powierzchni działki). W takich przypadkach, mimo spełniania innych warunków, inwestor musi uzyskać formalne pozwolenie przed rozpoczęciem prac budowlanych, aby zgodnie z prawem móc kontynuować inwestycję.

Pozwolenie na budowę garażu - podsumowanie

Teraz wiesz, jak uzyskać pozwolenie na budowę garażu oraz ile to kosztuje. W praktyce garaż możesz postawić więc szybko i w dobrej cenie. Szczególnie gdy skorzystasz z oferty WAW System na garaże tynkowane

Sprawdź, co oferujemy i złap 20% rabatu

 


Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania? Zadzwoń do nas
+48 32 469 00 31
Technologia

Newsy

Budynek gospodarczy - o czym pamiętać przed zakupem?
Sprawdź, o czym musisz pamiętać przed zakupem budynku gospodarczego!

zobacz więcej
MAPKA DOJAZDU
LOGO WAW-SYSTEM