SOLIDNE

GARAŻE

TYNKOWANE


Jak uzyskać pozwolenie na budowę?
Data dodania: 12.12.2022

Kompletowanie dokumentów

 


Jakie dokumenty należy przygotować do pozwolenia na budowę? W tym artykule piszemy o:


Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WziZT)
 

 

 

Prawo budowlane ściśle określa, jakie dokumenty będą potrzebne do tego, aby móc ubiegać się o pozwolenie na budowę. Przede wszystkim na początek warto złożyć w urzędzie gminy lub miasta wniosek o wypis i wyrys z Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP) lub też uzyskać decyzję mówiącą o Warunkach Zabudowy danego terenu.
 
Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma dokumentami? Poniżej wyjaśniamy. 
 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP)

 

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego jest jednym z najważniejszych dokumentów, pozwalającym ubiegać się o uzyskanie zgody urzędu na budowę garażu lub innego obiektu. Musisz wiedzieć, że MPZP zawiera wszelkie dane, dotyczące między innymi:
 
  • usytuowania obiektu na działce, 
  • wysokości danego obiektu,
  • drogi dojazdowej do posesji i do obiektu,
  • informacje, dotyczące tego, jakie inne budynki mogą powstać w obrębie domu lub garażu,
  • informacje, dotyczące modernizacji danego terenu,
  • informacje, dotyczące zagospodarowania zieleni,
 
i wiele innych. 
 
MPZP jest zatem aktem prawnym oraz planistycznym, który określa między innymi przeznaczenie danego terenu i sposób zagospodarowania danego terenu. Każdy obywatel może jednak zgłaszać uwagi do MPZP i brać czynny udział w dyskusjach nad jego planem. Warto zatem zainteresować się tym dokumentem wcześniej niż podczas planowania budowy.
 
Aby móc otrzymać wypis z MPZP nie trzeba być właścicielem danej działki. Informacje możesz uzyskać jeszcze na etapie poszukiwania najbardziej dogodnego do zabudowy terenu. Za wypis i wyrys z MPZP zapłacisz od około kilkudziesięciu do 250 złotych, w zależności od objętości obu dokumentów.
 
W sytuacji, gdy dowiesz się, że wybrana przez Ciebie działka, nie jest objęta MPZP, musisz postarać się o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy, nazywanej popularnie wuzetką. Co zawiera ten dokument?
 
 
 

Warunki Zabudowy i Zagospodarowania Terenu (WziZT)

 

Nie wszystkie tereny są objęte MPZP, w takiej sytuacji należy ubiegać się o wydanie decyzji o Warunkach Zabudowy dla konkretnej posesji. W dokumencie tym można znaleźć podobne dane, jak w przypadku MPZP, czyli funkcję zabudowy oraz parametry, np. wysokość budynku, posadowienie na działce, itp. Wuzetka wydawana jest w celu przede wszystkim wydania pozwolenia na budowę, a także określenia, czy dana zabudowa nie naruszy ładu przestrzennego. Decyzja ta jest wydawana przez włodarza danej miejscowości, czyli odpowiednio wójta, burmistrza czy prezydenta miasta.
 
 
O otrzymanie dokumentu określającego odpowiednie Warunki Zabudowy również starać się każdy obywatel. Niezależnie od tego, czy jest właścicielem działki czy nie. Aby jednak dostać taki dokument, należy wnieść opłatę w wysokości 598 zł, natomiast osoby będące właścicielem lub użytkownikiem wieczystym wnioskowanego terenu, nie muszą płacić za złożenie wniosku.
 
 
Pamiętaj jednak, że jeżeli dana działka ma Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego, nie musisz starać się o wydanie decyzji, dotyczących Warunków Zabudowy. Popularna Wuzetka różni się od MPZP tym, że dokument uchwalany jest dla mniejszego obszaru - danej działki, natomiast MPZP dla większego, w którego skład wchodzi wiele działek.
 
 
 
 
 
 
Mając powyższe zastanawiasz się co dalej?
W następnym artykule otrzymasz kolejną dawkę wiedzy.
 

Pozwolenie na budowę - pozostałe dokumenty

 

Budowa garażu wolnostojącego - o czym musisz pamiętać?

 

poprzedni artykuł:

Czym jest pozwolenie na budowę?
 

 

 

Dziękujemy. Link z materiałami do pobrania został wysłany na Twój adres e-mail.

 





Wróć


Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania? Zadzwoń do nas
+48 32 469 00 31
Technologia

MAPKA DOJAZDU
LOGO WAW-SYSTEM