SOLIDNE

GARAŻE

TYNKOWANE


Jak krok po kroku wykonać wylewkę pod garaż?
Data dodania: 2023-06-23

Jak krok po kroku wykonać wylewkę pod garaż?

 Po co mi wylewka?

Krok 1 - Wytyczanie terenu pod budowę garażu

Krok 2 - Wykopy

Krok 3 - Usuwanie ziemi i humusu

Krok 4 - Wyrównanie terenu

Krok 5 - Zagęszczanie terenu

Krok 6 - Wypoziomowanie szalunku

Krok 7 - Zbrojenie

Krok 8 - Układanie warstwy izolacji

Krok 9 - Wykonanie wylewki


 

 

 

Wylewka pod garaż to podstawowy element budowlany, na którym stoi cała konstrukcja, dlatego musi być solidna, trwała i odporna na różne warunki atmosferyczne, a przy tym spełniać określone wymogi konstrukcyjne. Właściwe wykonane podłoże pod garaż może wydłużyć jego żywotność, zapobiec uszkodzeniom i zapewnić bezpieczeństwo pojazdowi. Jak krok po kroku wykonać zatem wylewkę tak, aby spełniała wszystkie swoje funkcje? Zachęcamy do lektury naszego, krótkiego poradnika.

Po co mi wylewka?

Pierwszym pytaniem, na które musisz sobie odpowiedzieć brzmi: dlaczego potrzebuję wylewki? Odpowiedź jest banalnie prosta! Garażu nie da się zakotwiczyć w trawie, bruku lub utwardzonym przez żwir podłożu. Koniecznie trzeba wykonać odpowiednią i dopasowaną do wymiarów konstrukcji wylewkę. 

 

Jeśli ktoś natomiast proponuje Ci montaż zwykłego blaszaka na trawie koło domu, od razu zrezygnuj z tego pomysłu. Teren porośnięty trawą nie tylko utrudnia wjazd do garażu, ale także może stworzyć barierę dla prawidłowego funkcjonowania bramy garażowej - uniemożliwić jej otwarcie lub nawet przyczynić się do jej do uszkodzeń. Dodatkowo, garaż blaszany nie prezentuje się zbyt estetycznie. Starostwo Powiatowe może nie wydać Ci zgody na montaż blaszaka, gdy nie będzie on pasować swoim wyglądem do okolicy.

 

Co więcej, garaż, który nie ma prawidłowo przygotowanego fundamentu i nie jest odpowiednio zakotwiczony, stanowi zagrożenie dla samochodu. Silne wiatry mogą przewrócić taką strukturę, narażając Twój pojazd na uszkodzenia. Solidny garaż, spełniający swoje zadanie, musi więc być zbudowany na właściwie przygotowanym podłożu.

 

Wykonanie wylewki - krok po kroku

Krok 1 - Wytyczanie terenu pod budowę garażu

 

Na początek, musisz dokładnie wytyczyć obszar, na którym ma stanąć garaż. Wykorzystaj do tego taśmę mierniczą, sznurek i kołki. Zdecyduj, gdzie będą drzwi garażowe i upewnij się, że obszar jest wystarczająco duży, aby pomieścić garaż i zapewnić łatwy dojazd. Pamiętaj, jednak, że teren musi zostać dobrze wymierzony, ponieważ jeśli wylewka okaże się zbyt wąska, nie postawisz na niej wymarzonego garażu. Podłoże musi nieco wystawać poza obrys konstrukcji. 

 

 

Krok 2 - Wykopy

 

Teraz, kiedy obszar pod wylewkę jest już wytyczony, można przystąpić do wykonania wykopu. Głębokość wykopu zależy od wielu czynników, w tym od rodzaju gruntu, lokalizacji i wielkości garażu. Zazwyczaj, powinna wynosić około 1 metra poniżej poziomu zamarzania gruntu. Pamiętaj, że wykop powinien być nieco większy niż planowany garaż, aby zapewnić miejsce na fundamenty. Osobom, które chcą postawić na tradycyjną wylewkę, zaleca się wykopanie dołu o głębokości mniej więcej 30 cm.

 

Krok 3 - Usuwanie ziemi i humusu

W miarę wykonywania wykopu należy usuwać z ziemi zbędne kamienie, korzenie drzew oraz humus, czyli warstwę ziemi bogatą w resztki organiczne roślin. W ten sposób sprawisz, że podłoże będzie równomiernie rozmieszczone i będzie solidną podstawą dla garażu.

 

Krok 4 - Wyrównanie terenu

 

Po wykopaniu odpowiedniej ilości ziemi, trzeba wyrównać dno wykopu. Możesz to zrobić za pomocą łopaty i poziomicy. Upewnij się, że teren jest równy, ponieważ wpłynie to na stabilność Twojego garażu.

 

Krok 5 - Zagęszczanie terenu

 

Gdy teren jest odpowiednio przygotowany, tj. wykopany jest otwór, usunięta zostaje wierzchnia warstwa darni oraz ziemia zostaje wyrównana, należy zająć się zagęszczaniem terenu. Prace te przeprowadza się przy wykorzystaniu odpowiednich zagęszczarek. Należy również pamiętać, aby przygotować w odpowiedni sposób podsypkę, a następnie podjąć się prac zagęszczania. Co ciekawe, ubijanie podsypki powinno przebiegać dwuetapowo. Tak przygotowany teren będzie stanowił stabilną postawę dla garażu.

 

Krok 6 - Wypoziomowanie szalunku

 

Mocując szalunek, należy odpowiednio i solidnie ułożyć deski. Dzięki temu napór wylewanego betonu nie wypchnie szalunku i tym samym płyta nie osiądzie. Musisz jednak pamiętać o tym, że wylewka powinna być wykonana z jednej warstwy materiału, w innym razie może pęknąć. 

 

 

Krok 7 - Zbrojenie

Zbrojenie wylewki jest niezbędnym krokiem w budowie podłoża pod garażem, zapewniającym dodatkową wytrzymałość i odporność na pęknięcia. Wykorzystuje się do tego stalowe pręty (najlepiej fi 6mm) lub siatki, które są umieszczane w betonie przed jego stwardnieniem. Zbrojenie powinno być rozmieszczone tak, aby stworzyć równomierną siatkę na całej powierzchni wylewki. Pamiętaj o tym, że zbrojenie nie może wystawać poza obrys wylewki. 

 

Krok 8 - Układanie warstwy izolacji

 

Izolacja w podłożu garażu jest istotnym elementem, który pomaga zapobiegać przenikaniu wilgoci do garażu, a także zwiększa efektywność energetyczną budynku. Przed rozpoczęciem montażu izolacji, upewnij się, że powierzchnia jest czysta i sucha. Jeśli znajdują się tam jakiekolwiek nierówności, mogą one utrudnić prawidłowe ułożenie izolacji.

 

Krok 9 - Wykonanie wylewki

 

Ostatnim etapem wykonania wylewki jest wylanie betonu oraz wyrównanie go przy wykorzystaniu łaty wibracyjnej. Po kilku dniach, gdy beton się wysuszy, można usunąć szalunek. Zauważ, że pełną zdolność nośną beton osiągana zazwyczaj po około 28 dniach.

 

Pamiętaj, że beton musi zostać wyłożony nad gruntem rodzimym. Grubość wylewki w garażu musi wynosić mniej więcej mniej więcej 5 cm, ponieważ w ten sposób unikniesz podtopień.

 

Dla fundamentowej płyty garażu, rekomendowane jest wykorzystanie betonu klasy B25. Jest on wyjątkowo wytrzymały na nacisk i pękanie.

 

 

Podsumowanie

 

Wylewka zapewnia bezpieczeństwo i trwałość garażowi, dlatego musi zostać wykonana profesjonalnie, ze szczególnym zwróceniem uwagi na detale. Należy odpowiednio przygotować teren - usunąć warstwę humusu, wypoziomować i ułożyć szalunek. Następnie, ułożyć zbrojenie oraz warstwę izolacji. Ostatnim krokiem jest wylanie betonu. 

 

Choć prace wydają się łatwe, wcale do takich nie należą. Należy dobrać w odpowiedni sposób materiały, a także dysponować wiedzą i doświadczeniem, gdyż łatwo popełnić błąd. Pamiętaj, że nierówno i nieprawidłowo wykonana wylewka nie zapewni stabilizacji Twojemu garażowi. Dodatkowo, może się okazać, że do środka będzie przedostawała się wilgoć. 

 

Chcesz tego uniknąć? Skorzystaj z naszej kompleksowej oferty i zamów garaż wraz z wylewką!

 

☎️ +48 32 469 00 31

🌐 https://wawsystem.pl

 

Przeczytaj też:

 

Jak uzyskać pozwolenie na budowę garażu?

Co warto wiedzieć o wymiarach garażu?

Jak zagospodarować odpowiednio ogród, by postawić garaż? 

 

 

Dziękujemy. Link z materiałami do pobrania został wysłany na Twój adres e-mail.

 

Wróć


Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania? Zadzwoń do nas
+48 32 469 00 31
Technologia

MAPKA DOJAZDU
LOGO WAW-SYSTEM