SOLIDNE

GARAŻE

TYNKOWANE


Czym jest pozwolenie na budowę?
Data dodania: 10.12.2022

Czym jest pozwolenie na budowę?

Pozwolenie a zgłoszenie - czym się różnią? 

 

Pozwolenie na budowę - co to jest?

Pozwolenie a zgłoszenie - czym się różnią?

 

 
Marzysz o własnym domu lub garażu? Zanim jednak kupisz materiały i zatrudnisz ekipę budowlaną, musisz dopełnić szeregu formalności. Jedną z pierwszych rzeczy, jaką należy się zająć, jest uzyskanie pozwolenia na budowę, ale również uproszczonej formy jakim jest zgłoszenie.
 
 

Czym jest pozwolenie na budowę?

 

Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy oraz na wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu. W praktyce oznacza to mniej więcej tyle, że mając ten dokument, możesz zacząć stawiać konkretny obiekt, np. dom lub garaż. 

 

Aby jednak otrzymać decyzję zezwalającą na przeprowadzenie budowy, musisz przedłożyć wiele innych dokumentów, które zostaną poddane analizie i interpretacji przez urzędników. Na pewno będzie trzeba zdobyć między innymi projekt obiektu, oświadczenie wnioskodawcy o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane oraz wypis z rejestru gruntów dla swojej działki oraz działek sąsiednich. Brzmi dosyć skomplikowanie?

Z pewnością. Mimo że kompletowanie dokumentów trochę trwa, bardzo często dopełniając wszystkich formalności, można bez większych problemów uzyskać pozwolenie na budowę. W następnej części artykułu pokażemy Ci w jaki sposób tego dokonać.

 

 

Pozwolenie a zgłoszenie - czym się różnią?

 

Jako firma budowlana, która na co dzień zajmuje się montowaniem garaży tynkowanych, chcemy, żebyś wiedział, że nie każda budowa garażu wiąże się z koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę! W wielu wypadkach wystarczy jedynie zgłosić chęć postawienia obiektu.

Zastosowanie procedury zgłoszenia garażu zależy w dużej mierze od powierzchni danego budynku. Nie może ona przekraczać 35 m2. Chęć budowy garażu do 35 m2 wystarczy zatem wyłącznie zgłosić w urzędzie miasta na prawach powiatu lub starostwie powiatowym, zgodnie z art. 29 ust. 1 Prawa budowlanego. Zapis ten odnosi się do wolnostojących, parterowych budynków gospodarczych, garaży oraz wiat do 35 m2. Warto jednak pamiętać, że łączna liczba obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki.  

Zgłoszenie budowy garażu jest dużo łatwiejszą procedurą. Nasi klienci decydujący się na postawienie garażu nie muszą zatrudniać kierownika budowy, ani też prowadzić dziennika budowy. Całego procesu budowy musi jednak doglądać inwestor bądź właściciel działki. Ponadto, wystarczy wypełnić odpowiedni formularz, do którego należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i odpowiedni rysunek lub szkic obiektu.

 

Jakie kroki należy jednak wykonać, chcąc postawić garaż lub budynek gospodarczy dużo większy niż 35m2?
 
 
 
 

Chcesz dowiedzieć się więcej?

W innych artykułach przedstawimy Ci krok po kroku, w jaki sposób zdobyć wszystkie dokumenty, potrzebne do otrzymania zgody na budowę. Odpowiemy też między innymi na pytania:

 

Jak uzyskać pozwolenie na budowę?

 

Jakie dokumenty będą Ci jeszcze potrzebne do uzyskania pozwolenia na budowę?

 

Jakie warunki techniczne musisz spełnić, aby uzyskać pozwolenie na budowę?





 

Odbierz prezent - 30 rysunków technicznych garaży wraz z opisami 

Teraz już wiesz, czy Twój wymarzony garaż wymaga jedynie zgłoszenia, czy uzyskania pozwolenia na budowę! Skróć czas potrzebny do skompletowania wszystkich, niezbędnych dokumentów i odbierz od nas prezent!

Przygotowaliśmy dla Ciebie 30 rysunków technicznych wraz z opisami najpopularniejszych garaży, jakie wybierają nasi klienci.

Jak to działa?

Pobierasz dokument, wybierasz interesujący Cię rysunek techniczny garażu i dołączasz go do zgłoszenia bądź przekazujesz architektowi w przypadku, gdy starasz się o pozwolenie na budowę!

Dlaczego warto?

Oszczędzasz czas, który musiałbyś poświęcić na oczekiwanie aż projektant przygotuje dla Ciebie taki rysunek. Przedstawisz architektowi dokładny opis garażu, który znacznie ułatwi Ci komunikację z nim.


Zapisz się już teraz!

 


 

Aby otrzymać link do materiałów wpisz swój adres e-mail kontaktowy.


E-mail:*

Dane będą przetwarzene zgodnie z polityką prywatności

Dziękujemy. Link z materiałami do pobrania został wysłany na Twój adres e-mail.

 





Wróć


Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania? Zadzwoń do nas
+48 32 469 00 31
Technologia

MAPKA DOJAZDU
LOGO WAW-SYSTEM