Fundament pod garaż blaszany i tynkowany - jaki wybrać?



Fundament pod garaż blaszany i tynkowany – płyty fundamentowe, stopy i wieńce betonowe

Podłoże, na którym zostanie postawiony garaż, powinno być wypoziomowane i nieco szersze (minimum o 5-10 centymetrów). Jeżeli ściana garażu przylega do budynku, nie zostawiamy odstępu. Podczas przygotowywania podłoża pod garaż musimy także przewidzieć wagę garażu i dodatkowe czynniki atmosferyczne (śnieg, wiatr). 

Przy planowaniu podłoża należy mieć również na uwadze bramę garażową (musi z łatwością otwierać się w zimie i w lecie) i podjazd do garażu. Istnieje wiele rodzajów podłoża, które jesteśmy w stanie przygotować pod nasz garaż. Poniżej postaramy się opisać najważniejsze z nich.

Jak przygotować podłoże pod garaż?

Aby odpowiednio przygotować podłoże pod garaż, należy przede wszystkim zadbać o jego stabilność i wypoziomowanie. Kluczowym krokiem jest usunięcie wszelkiej roślinności oraz wyrównanie terenu, co pozwoli na prawidłowy montaż konstrukcji. Następnie, w zależności od przeznaczenia garażu, można zdecydować się na różne metody przygotowania podłoża. Jednym z najtrwalszych rozwiązań jest wykonanie wylewki betonowej o grubości 10 cm lub 15 cm, co wymaga wykopania dołu o głębokości około 20-30 cm, wypełnienia go kruszywem oraz wylania betonu. Takie podłoże sprawdzi się szczególnie dobrze, gdy planowana jest budowa garażu do przechowywania samochodu.

Alternatywnie, dla mniej wymagających konstrukcji, można zastosować stopy fundamentowe. Są one umieszczane na rogach i wzdłuż dłuższych ścian garażu, co pozwala na tańsze, choć mniej stabilne rozwiązanie. Ważne jest, aby sprawdzić poziomowanie tych elementów, co zagwarantuje poprawny montaż i uniknie problemów z zamykaniem bramy.

Jaki fundament pod garaż blaszany i tynkowany?

Płyta fundamentowa – rys. 2

Czyli tak zwana wylewka jest jednym z lepszych rozwiązać. Polega ona na utworzeniu wylewki na terenie całego podłoża naszego garażu. 

Charakterystyka:

- Beton B15 lub B20

- Grubość płyty 0,15-0,2 m ze zbrojeniem, siatką zbrojeniową

- Podsypka żwirowo-piaskowa ok. 0,3 m 

Stopy fundamentowe – rys. 3

Poprzez budowę fundamentową w znacznym stopniu zwiększa on możliwości nośne takiego podłoża.

Charakterystyka:

- Beton B15 lub B20

- Minimalne wymiary punktów 0,3x0,3 m

- Punkty zagruntowane na głębokości wolnej od zamarzania, czyli 0,8-1,2 m

- Minimalna ilość punktów dla pojedynczego stanowiska 11

Wieniec betonowy – rys. 4

Jeden z najmocniejszych podłóż dla naszego garażu. Polega na utworzeniu fundamentu dla naszego garażu.

Charakterystyka:

- Beton B15 lub B20

- Minimalna szerokość wieńca 0,3 m

- Wieniec zagruntowany na głębokości wolnej od zamarzania, czyli 0,8-1,2 m

Punktowe osadzenie podłoża – rys. 1

Jest jednym z najprostszych modeli podłoża. Nie zapewnia on niestety mocnej podstawy pod garaż. Jest rozwiązaniem tymczasowym, polega na rozmieszczeniu kilku punktów betonowych, na których będzie się opierał garaż. Minimalna grubość bloczków betonowych powinna wynosić 12 cm. Po osadzeniu garażu należy wykonać wylewkę, by wzmocnić i usztywnić podłoże.

Inne najczęstsze rozwiązania:

- fundament punktowy z kostką brukową

- fundament punktowy z płytą betonową 

- wieniec betonowy z kostką brukową

Jaki fundament pod garaż - podsumowanie

Jeśli chcesz postawić garaż, to teraz wiesz, jaki fundament wybrać. Niemniej jeśli nadal masz pytania, to zachęcamy do kontaktu ze specjalistami WAW System, którzy pomogą Ci dobrać najkorzystniejsze rozwiązanie.


Telefon:

+48 32 469 00 31


E-mail: 

 

office@wawsystem.pl



 

Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania? Zadzwoń do nas
+48 32 469 00 31
Technologia

Newsy

System rynnowy w garażu - jak zatrzymywać i wykorzystywać wodę?
Dzięki systemowi rynnowemu zamontowanemu w naszym garażu możesz bez problemu pobierać wodę deszczową. Sprawdź, dlaczego warto postawić na to rozwiązanie!

zobacz więcej
MAPKA DOJAZDU
LOGO WAW-SYSTEM