Podłoże pod garaż - dlaczego jest potrzebne?
Podłoże pod garaż - o czym pamiętać?
Jeśli udało Ci się uzyskać niezbędne dokumenty, potrzebne do rozpoczęcia stawiania garażu lub też zgłosiłeś w swoim urzędzie chęć takowej budowy, możesz przejść do następnego kroku, czyli wykonać podłoże pod garaż. Na tym etapie już rzeczywiście niewiele dzieli Cię od tego, aby móc podziwiać piękny i solidny garaż na swojej posesji i zaparkować w nim auto. Zanim to jednak się stanie, warto poświęcić kilka chwil na to, aby wybrać odpowiednie podłoże pod jego budowę. Pamiętaj, że nie każde rozwiązanie sprawdzi się u Ciebie. Czy zdecydować się na tradycyjną wylewkę? A może lepiej postawić na stopy fundamentowe? Co zrobić w sytuacji, gdy masz już wybrukowany kostką plac wokół domu? W poniższym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym rozwiązaniom, a także odpowiemy na te oraz inne pytania!
Podstawową funkcją garażu jest zabezpieczenie samochodu przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi, np. gradem, promieniowaniem UV, czynnikami mechanicznymi, np. przypadkowym uszkodzeniem oraz kradzieżą.
Niestety, garażu nie da się zakotwiczyć w gruncie. Aby go postawić, trzeba najpierw wykonać odpowiednie podłoże. Trawiasty teren nie tylko utrudnia jazdę samochodem, ale może również stanowić przeszkodę do prawidłowego otwierania bramy - całkowicie uniemożliwiać jej otwarcie lub też przyczynić się do jej uszkodzenia.
Co więcej, garaż bez prawidłowo wykonanego podłoża oraz zakotwiczenia go, nie chroni właściwie samochodu. Wskutek silnego wiatru konstrukcja może przewrócić się i uszkodzić Twój pojazd. Pełniący prawidłowo swoją funkcję, porządny i solidny garaż, musi zatem zostać postawiony na dobrze wykonanym podłożu.
Jako producenci wytrzymałych garaży tynkowanych wiemy, że nasi klienci zaraz po otrzymaniu informacji, dotyczących pozwolenia na budowę, są zainteresowani wykonaniem odpowiedniego podłoża pod garaż. Nasza firma specjalizuje się także w wykonywaniu stóp fundamentowych oraz wylewek, dlatego zamawiając u nas garaż, możesz zdecydować się na usługę kompleksową, czyli kupić konstrukcję wraz z podłożem.
Zanim jednak wybierzesz, jaki rodzaj podłoża rzeczywiście spełni Twoje oczekiwania, musisz pamiętać, że teren powinien zostać najpierw odpowiednio wyrównany.
Podczas wyrównywania terenu należy usunąć z niego wierzchnią warstwę humusu, inaczej darni oraz usunąć ewentualne drzewa i krzewy, jeśli znajdują się w miejscu, w którym chcesz postawić garaż. Pamiętaj, że w przypadku drzew musisz uzyskać wcześniej stosowne pozwolenie na wycinkę. Jeśli zdecydujesz się na tradycyjną wylewkę, wykopany dół powinien mieć mniej więcej 30 cm.
Kolejnym krokiem jest wypoziomowanie terenu. Wszystkie nierówności znacznie opóźnią kolejne etapy budowy, a także sprawią, że garaż nie będzie stabilnie postawiony. Dodatkowo przez nie do garażu może w przyszłości wlewać się woda, np. podczas intensywnych opadów. Warto zatem zadbać o to, aby ekipa, wykonująca podłoże, była sprawdzona lub skorzystać z usług naszej firmy!
Przed wykonywaniem wykopu, należy dokładnie znać wymiary zakupionego przez siebie garażu. Podłoże powinno być o mniej więcej kilka centymetrów (przynajmniej 5) szersze z każdej strony, aby garaż mógł zostać stabilnie na nim ustawiony. Ponadto, podczas wykonywania wykopu należy również zwrócić uwagę na długość obu przekątnych. Muszą one być jednakowe, co zapewni zachowanie kątów prostych między ścianami garażu.
Następne artykuły z serii:
Wykonanie podłoża pod garaż - informacje dodatkowe