SOLIDNE

GARAŻE

TYNKOWANE


Co warto wiedzieć o wymiarach garażu?
Data dodania: 2023-03-17

 

Co warto wiedzieć o wymiarach garażu?

 

 

Problematyczne 35m2

Nieduży ogród - czy garaż się zmieści? 

Garaż - wydzielone strefy




 

Osoby, które chcą zdecydować się na montaż garażu wyłącznie na zgłoszenie, muszą postawić konstrukcję, która spełniać będzie określone wymogi. Według zapisów zawartych w Prawie budowlanym, budowa zabudowy garażu do 35 m2 wymaga wyłącznie zgłoszenia. Przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na 500m2 jej powierzchni. W jaki sposób zatem dobrać odpowiedni wymiar garażu tak, aby nie przekroczyć 35m2, ale jednak móc wykorzystać w pełni jego potencjał? Czy istnieje możliwość postawienia garażu na dwa samochody do 35m2? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie.

Problematyczne 35m2

Choć sprawa wyboru garażu na zgłoszenie z pozoru wydaje się prosta, dla wielu osób nie jest. Sporo naszych klientów, chcąc postawić duży garaż bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę i tracenia cennego czasu na załatwianie spraw w urzędach, decyduje się na konstrukcję o wymiarach 5 m x 7 m. Choć rzeczywiście są to garaże sporych rozmiarów, niestety, nie zmieszczą się w nich dwa pojazdy. W garażu o 5 m długości można zaparkować wyłącznie jeden pojazd, natomiast odwracając wymiary, do garażu o 5 m szerokości i 7 m długości wejdą dwa samochody, jednak konstrukcja będzie zbyt wąska, aby pojazdy zmieściły się w garażu i można było swobodnie zamknąć bramę wjazdową.

 

 

 

 

Jako firma budowlana z wieloletnim doświadczeniem, w takich sytuacjach polecamy naszym klientom, aby zdecydowali się na zakup przestronnego i niezwykle praktycznego garażu 5,8 m x 5,9 m lub 6 m x 5,7 m. W konstrukcjach tych nie tylko bez problemu zmieszczą się dwa pojazdy, lecz przestrzeń tę można przeznaczyć również na przechowywanie, np. roweru czy drobnych narzędzi. Gdy natomiast zdecydujesz się zaparkować w garażu wyłącznie jednym samochodem, drugą część możesz przeznaczyć na przechowywanie, np. mebli ogrodowych lub też zorganizować sobie przestrzeń do majsterkowania.

 

 

 

Warto pamiętać, że przepis zawarty w Prawie budowlanym, mówiący o możliwości postawienia budynku mieszkalnego do 70m2 nie obejmuje garaży. Z dniem 3 stycznia 2022 ustawa o budowie obiektów rekreacji indywidualnej o wymiarze do 35m2 została rozszerzona o budowę domów. Dlatego jest to osobny przepis. Nie da się postawić garażu do 70m2 na zgłoszenie.

Nieduży ogród - czy garaż się zmieści? 

Powszechnie przyjęło się, że aby wybudowany garaż był praktyczny i spełniał wszystkie swoje zadania, musi być postawiony w ogrodzie o dość dużej powierzchni tak, aby rzeczywiście idealnie wpasował się w ogród. Nie jest to do końca prawdą. Nawet w nieco mniejszych ogrodach można bez problemu postawić garaż, należy jedynie odpowiednio przemyśleć to, gdzie powinien on dokładnie stanąć. 

 

Według przepisów Prawa budowlanego garaż powinien stanąć 3 m od ogrodzenia ścianą bez okien oraz drzwi. Osoby, które mają mniej więcej 3 metry wolnej przestrzeni od swojego płotu, mogą zdecydować się na postawienie garażu o wymiarach 2,9 m x 5,9 m. Tego typu konstrukcję wystarczy postawić na zgłoszenie, należy jednak pamiętać o tym, aby zorientować się w swoim Starostwie Powiatowym, czy rzeczywiście taka budowa jest możliwa lub też zapytać sąsiada o zgodę na postawienie garażu w granicy działki. 

 

Osoby, które mają natomiast mniej więcej 4 m wolnej przestrzeni do swojego ogrodzenia, mogą zdecydować się na postawienie garażu 3,5 m x 5,9 m. Jest to świetna konstrukcja na jedno auto. Garaż ten może stanąć natomiast ścianą do płotu wyposażoną w okna oraz drzwi. Mimo że konstrukcja wydaje się niewielka, w garażu tym bez problemu zmieści się samochód, ale także drobne narzędzia, służące do naprawy, czy też pojedyncze narzędzia ogrodowe. 

Garaż - wydzielone strefy

Decydując się na zakup garażu na dwa samochody, np. 5,8 m x 5,9 m, czyli do 35 m2, można także zamówić u nas różne kombinacje, na przykład zdecydować się na przedzielenie stanowisk. Jedną część przeznaczyć na parkowanie samochodu, natomiast w drugiej urządzić sobie mini biuro czy też warsztat majsterkowicza. Jest to świetne rozwiązanie na to, aby w praktyczny sposób wykorzystać przestrzeń. W części tej można oczywiście także przechowywać meble ogrodowe, narzędzia, rower, łódkę, quada, motor. 





Podsumowanie 

Jeśli planujesz zakup garażu i interesuje Cię konstrukcja wyłącznie na zgłoszenie, bez problemu możesz zdecydować się na budowę garażu przestronnego i jednocześnie bardzo praktycznego. Nasza firma zajmuje się stawianiem garaży o wymiarach między innymi 5,8 m x 5,9 m, które bez problemu można wybudować wyłącznie na zgłoszenie. 


Co więcej, mamy również rozwiązanie dla osób, które dysponują niewielką przestrzenią w ogrodzie. Nasze garaże, na przykład 2,9 m x 5,9 m lub też 3,5 m na 5,9 m, świetnie sprawdzą się w przypadku niewielkiej, 3m lub 4 m luki pomiędzy ogrodzeniem a domem mieszkalnym. W zależności od rodzaju ściany, możesz postawić garaż w granicy działki. Należy jednak zorientować się swoim Starostwie Powiatowym, czy rzeczywiście taki montaż jest możliwy, a także zapytać ewentualnie sąsiada o pozwolenie. Pamiętaj, że w praktycznym jednostanowiskowym garażu możesz zdecydować się na montaż funkcjonalnych półek lub postawić szafkę narzędziową, dzięki temu wykorzystasz przestrzeń wokół zaparkowanego samochodu.

 

Dziękujemy. Link z materiałami do pobrania został wysłany na Twój adres e-mail.

 





Wróć


Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania? Zadzwoń do nas
+48 32 469 00 31
Technologia

MAPKA DOJAZDU
LOGO WAW-SYSTEM