SOLIDNE

GARAŻE

TYNKOWANE


Gdzie postawić garaż, czyli jak wybrać odpowiednie miejsce na garaż?
Data dodania: 2023-02-06

 

Gdzie postawić garaż, czyli jak wybrać odpowiednie miejsce na garaż?
Odpowiednie odległości

Gdzie postawić garaż na działce - kilka informacji

Ręczna wizualizacja

 

Dokonaj odpowiednich pomiarów

Wysokość garażu - jak zmierzyć?

Czego unikać - brak dojazdu do posesji


Udało Ci się wybrać swój wymarzony garaż, a także dobrać odpowiednie komponenty do niego. Wiesz już zatem, jak będzie on się prezentować, jednak dalej nie wiesz, gdzie dokładnie go postawić? Pamiętaj, aby przed ostatecznym wyborem docelowych wymiarów konstrukcji sprawdzić, w jakim miejscu najlepiej byłoby ją wybudować. Aby dokonać odpowiednich pomiarów, nie będziesz potrzebować specjalistycznego sprzętu, a jedynie odrobiny sprytu, taśmy mierniczej i podstawowych umiejętności matematycznych. 

W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka ciekawych propozycji na to, w jaki sposób wybrać odpowiednie miejsce dla swojego garażu, na co dokładnie zwrócić uwagę, a także jakich błędów unikać. Jeden z nich jest szczególnie ważny! 

Odpowiednie odległości 

W artykule dotyczącym pozwolenia na budowę wspomnieliśmy o tym, że chcąc wybudować garaż na swojej posesji, należy zwrócić uwagę na odległości od działki. Gdy planujesz postawić garaż zwrócony ścianą z oknami lub drzwiami w stronę granicy działki, musisz zachować odległość 4 m. W przypadku, gdy chcesz natomiast wybudować konstrukcję ścianą bez okien i drzwi w stronę działki, wystarczy, że zachowasz odległość 3 m. Pamiętaj jednak, że od każdej z tych zasad mogą występować wyjątki. Wszystko zależy od Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunków Zabudowy. Sprawdź zatem dokładnie oba dokumenty lub zasięgnij informacji w swoim Starostwie Powiatowym. 

Gdzie postawić garaż na działce - kilka informacji 

Wybierając odpowiednie miejsce na garaż, należy zwrócić uwagę na nachylenie terenu. Jeżeli grunt w Twoim ogrodzie jest nierówny, musisz pamiętać o tym, że ekipa wykonująca wylewkę, będzie musiała zdjąć odpowiednią ilość humusu i dobrze wypoziomować teren. Niestety, garaż postawiony na nierównym podłożu, nie spełnia w pełni swoich funkcji. Może na przykład do środka dostać się woda. 

Najkorzystniej jest postawić garaż tuż obok domu. Jeżeli masz taką możliwość, zleć wykonanie wylewki właśnie w tym miejscu. Garaż świetnie komponuje się z budynkiem mieszkalnym.

 

Ręczna wizualizacja

Jest to dobry pomysł dla tych, którzy mają zmysł matematyczny oraz projektowy, a także są wzrokowcami. Weź kartkę w kratkę i narysuj na niej swoją działkę, np. w popularnej i łatwej do obliczenia skali, czyli 1:100, gdzie 1 cm jest równy 1 m (rzeczywistemu). Następnie zaznacz na działce wszystkie, newralgiczne punkty, których nie chcesz lub zwyczajnie nie możesz przenosić. Można do nich zaliczyć między innymi: dom, oczko wodne, altankę, huśtawki, itp.
 

Weź drugą kartkę i narysuj na niej prostokąt w skali 1:100 o docelowych wymiarach Twojego przyszłego garażu. Jeśli chcesz zamówić konstrukcję na zgłoszenie, na dwa samochody, zmierz linijką 5,85 cm jednego boku (szerokości) i 5,95 cm (długości) i wytnij prostokąt. W ten sposób wykonasz prototyp garażu na potrzeby znalezienia dla niego dogodnej lokalizacji w ogrodzie.

 

Umieść prostokąt na kartce, przedstawiającej Twoją działkę i spróbuj dopasować go do konkretnego miejsca, przesuwając go po kartce. Tak, jak już wspomnieliśmy, jest to świetna metoda dla wzrokowców, ponieważ z łatwością można w ten sposób zwizualizować sobie to, w jaki sposób garaż będzie prezentował się na posesji. 

Dokonaj odpowiednich pomiarów

Kolejnym sposobem na wybranie najbardziej odpowiadającego miejsca w ogrodzie na garaż jest wykonanie konkretnych pomiarów. W tym celu warto użyć profesjonalnej taśmy mierniczej. Szczególnie polecamy taśmę mierniczą geodezyjną, gdyż jest ona dużo bardziej wytrzymała niż pozostałe rodzaje tych produktów. W ten sposób możesz przede wszystkim wymierzyć szerokość oraz długość garażu, a także w odpowiednio zmierzyć przestrzeń pomiędzy domem a garażem. Dzięki temu dowiesz się, czy rzeczywiście Twój garaż zmieści się obok domu, jak również, czy nie jego budowa nie będzie kolidowała między innymi z konstrukcjami małej architektury. 


Taśma miernicza - jak mierzyć? 

Do wykonania pomiarów taśmą mierniczą warto wykorzystać inną osobę. Poproś swojego pomocnika, aby trzymał początek miernika przy rogu budynku, rozciągnij taśmę na maksymalną odległość i upewnij się, że jest ona odpowiednio naprężona. Najrozsądniej jest dokonywać pomiarów bezpośrednio przy ziemi tak, aby uniknąć błędów. Pamiętaj również, aby nie trzymać miernika na innej wysokości niż na początku, ponieważ pomiary mogą być wtedy niezgodne. 

Do wymierzonego fragmentu ogrodu możesz wykorzystać niewielkiej wysokości paliki. Wbijając je do ziemi, zaznaczasz odległości.

Wysokość garażu - jak zmierzyć? 

Oczywiście, nie musisz decydować się na wykonywanie pomiarów wysokości garażu, jest to jednak pomocne w przypadku osób, u których w ogrodzie znajduje się sporo drzew iglastych lub liściastych. Jeżeli garaż musiałby stanąć w okolicy drzewa, koniecznie sprawdź, czy rzeczywiście się tam zmieści. Pamiętaj jednak, że aby wyciąć drzewo, należy uzyskać na to pozwolenie. Warto zatem zainteresować się tym tematem nieco wcześniej.

Aby zmierzyć wysokość garażu, możesz zdecydować się na zmierzenie jednej ze ścian swojego domu. Do tych czynności z pewnością będziesz potrzebować pomocnika, ale także ponownie taśmy mierniczej, najlepiej geodezyjnej. Pamiętaj, że w przypadku polskiego prawa garaż musi mieć przynajmniej 2,2 m w świetle.


Odmierzając odpowiednią wysokość na elewacji budynku, domu możesz zaznaczyć wysokość, wykorzystując kawałek taśmy. Dzięki temu nie będziesz musieć brudzić elewacji. Podczas pomiarów uwzględnij również wysokość fundamentu. Jeżeli wylewka będzie powyżej nawierzchni utwardzonej przy domu, pamiętaj o doliczeniu odpowiednich centymetrów. Zazwyczaj jest to około 5 cm. 

Czego unikać - brak dojazdu do posesji 

Niestety, choćbyś szukał coraz to nowszych sposobów na to, w jaki sposób dokładnie wydzielić przestrzeń w swoim ogrodzie, w której ma stanąć swój wymarzony garaż, a nie będziesz mieć dojazdu do posesji, Twoje starania mogą być bezwartościowe. 

Pamiętaj, że ekipa budowlana musi dojechać ze wszelkimi materiałami, a także mieć miejsce na rozładunek. Szukając odpowiedniego miejsca na garaż, zaplanuj również to, gdzie stanie samochód ekipy budowlanej. W przypadku braku dojazdu do posesji fachowcy muszą wszystkie materiały nosić ręcznie, co oczywiście zajmuje nieco więcej czasu. 

 

 

 

Podsumowanie 

Mamy nadzieję, że dzięki naszym propozycjom uda Ci się znaleźć odpowiednie miejsce w ogrodzie, gdzie postawisz swój garaż. Wiesz już, w jaki sposób dokonać wstępnych pomiarów, dzięki temu podjęcie decyzji powinno być dużo łatwiejsze. 

Oprócz znalezienia dogodnego miejsca w ogrodzie na postawienie garażu pamiętaj o tym, że do musisz mieć wykonaną także drogę dojazdową (najlepiej gdyby była utwardzona). Dodatkowo, musisz również dysponować drogą dojazdową do własnej posesji, ułatwi Ci to w przyszłości wjazd do garażu.


 

 

 

 

 

Dziękujemy. Link z materiałami do pobrania został wysłany na Twój adres e-mail.

 





Wróć


Zapraszamy do kontaktu

Masz pytania? Zadzwoń do nas
+48 32 469 00 31
Technologia

MAPKA DOJAZDU
LOGO WAW-SYSTEM